24 Kwiecień 2012

Jak pozbyć się chwastów z ogrodu?

Autor: admin. Kategorie: Chwasty .

Kiedy budowa się zakończyła, trzeba pomyśleć o działce. Te pierwsze czynności, które będziemy podejmować są bardzo ważne, abyśmy później mieli jak najmniej kłopotów z ogrodem.

Wyrównanie działki jest pierwszym krokiem, który należy podjąć. Kolejnym jest spulchnienie ziemi gruberem i wybranie wszystkich pędów, które zostaną wyrzucone na powierzchnię gleby. Wiadomo, że wszystkich chwastów się nie pozbędziemy, ale części na pewno. Można także przykryć ziemie czarną folią, która nie przepuszcza światła. Chwasty wykiełkują pod nią, jednak z braku światła zostaną zniszczone. Tak się stanie z chwastami wieloletnimi. Gorzej sprawa wygląda z tymi jednorocznymi. Ich niestety nie można się pozbyć na zawsze. Nasiona takich chwastów przywędrują do naszego ogrodu z wiatrem. Nasza walka z chwastami jest jeszcze bardziej trudniejsza, gdy za ogrodzeniem nie ma zagospodarowanych działek, a są jedynie łąki i lasy. Na takie chwasty jedynym sposobem jest podjęcie pielenia jak najwcześniej, aby nie zdążyły wydać nasion.

Aby wyeliminować chwasty z działki, można posiać rośliny, które zwalczają chwasty. Rozrastają się i je wypierają. Idealnie sprawdzi się w takiej roli koniczyna, łubin, gorczycę, groszek. Kiedy te rośliny dojrzeją, należy zostawić je na grządce, aby później wiosną przekopać ją i zasilić glebę o składniki odżywcze, które zawierają te rośliny.

Gorzej sprawa wygląda z trawnikiem. Jeśli on zostanie zaatakowany przez chwasty, możemy być skazani na porażkę. Kiedy jest chwastów w trawie jeszcze mało, można wypielić trawnik ręcznie. Jeśli chwastów przybywa, zamiast ubywać, trzeba pozbyć się darni, a ziemię nakryć czarną folią na cały rok. Na tak przygotowana glebę, można spokojnie posiać trawę. Jest to rozwiązanie bardzo radykalne. Można tez zastosować oprysk na rośliny dwuliścienne. Trawa należy do roślin jednoliściennych, więc nie zostanie osłabiona opryskiem.

Chwasty były i będą w naszych ogrodach. Możemy tylko zmniejszyć ich ilość, bo raczej trudno będzie się ich pozbyć całkowicie.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *