26 Czerwiec 2012

Jak robić przetwory?

Autor: admin. Kategorie: Przepisy kuchenne .

Szczerze namawiam do robienia domowych przetworów, choć wiem, że jest to bardzo pracochłonne, ale smak zamkniętych w słoikach owoców jest niepowtarzalny. Oto kilka praktycznych porad jak się do tego zabrać, żeby praca poszła szybko i sprawnie.

Po pierwsze trzeba przygotować słoiki i zakrętki, najlepiej co roku nowe, aby być pewnym, że nasza praca nie pójdzie na marne i nie wyrzucimy naszych skarbów zamkniętych w słoikach. Oczywiście słoiki można używać przez wiele lat pod warunkiem, że nie są wyszczerbione ani potłuczone. Przed rozpoczęciem pracy słoiki należy wyparzyć przez około 10 minut w temperaturze 150 stopni Celsjusza, nakrętki nieco krócej, a jeśli mamy zmywarkę, to wykonywanie tej czynności jest niepotrzebne, ponieważ po wyjęciu z niej zarówno słoiki, jak i nakrętki są gotowe do wkładania przetworów.

Po drugie musisz dokonać wyboru owoców, które powinny być przede wszystkim świeże, bez plam i uszkodzeń. Najlepiej przetwarzaj je od razu, żeby nie straciły na wartości. Owoce przebierz, opłucz, osusz, wyjmij pestki, lub oberwij ogonki. Truskawki, maliny czy inne owoce jagodowe płuczemy szybko, żeby nie nasiąknęły wodą. Jeśli musisz je przechowywać, to rób to jak najkrócej.

Kolejny krok to utrwalenie poprzez pasteryzację. Napełniamy słoiki przetworami, pamiętając o tym, żeby zostawić 1,5 cm od górnej krawędzi, wycieramy brzeg słoika i zamykamy. Następnie wstawiamy je do szerokiego naczynia, pamiętając o tym, żeby czymś zabezpieczyć dno, na przykład ściereczką, aby słoiki nie popękały. Pamiętaj też o tym, żeby słoiki nie dotykały do siebie, bo w czasie gotowania mogą się potłuc. Kolejny krok, to wlanie wody, gdy słoiki są ciepłe, to ciepłej, a gdy zimne, to zimnej, do trzech czwartych objętości słoika. Gotuj na niezbyt ostrym ogniu, żeby nie popękały słoiki, najlepiej gdy się zagotują zmniejsz ogień. Przestrzegaj czasu gotowania, który jest podany w przepisie.

Wystudź i wynieś do zimnego miejsca, piwnicy lub schowanka. Pamiętajmy o przyklejeniu karteczek z rokiem i nazwą przetworu.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *