14 Marzec 2012

Jak sadzić rośliny w dużych donicach?

Autor: admin. Kategorie: donice .

Duże donice umożliwiają uprawę krzewów i wymagających gatunków roślin. Znajdują zastosowanie w przydomowych ogródkach, we wnętrzach domostwa, jako element ozdobnych oraz na działkach i w profesjonalnej uprawie. Ozdobne ceramiczne pojemniki na kwiaty często królują w kawiarnianych ogródkach czy luksusowych restauracjach.

Duże donice muszą utrzymać sporą masę. Przed zakupem donicy, poza walorami estetycznymi, sprawdźmy jej stabilność. Taki pojemnik na kwiaty musi być przede wszystkim niewywrotny. Głębokość donicy dobieramy zawsze do poszczególnych gatunków roślin i długości korzenia.

Duże, głębokie donice umożliwiają krzewom i drzewkom ozdobnym prawidłowy rozwój korzeni i harmonijny wzrost. Ba rynku ogrodniczym pojawia się coraz więcej odmian roślin przeznaczonych do uprawy w donicach, na tarasach i we wnętrzach.

Duże ogrodowe donice są odpowiednie dla takich krzewów jak: wrzosiec, wierzba oszczepowata, cis, przędziorek sosnowiec, sosna kanadyjska, świerk, bambus oraz różne większe odmiany palm i dracen.

Przed posadzeniem rośliny warto na samo dno donicy nasypać grys lub zwykły żwir, który zapewni stabilność. Następnie wykładamy donicę folią lub wyściółką i układamy glinę. Dopiero na tak przygotowane podłoże aplikujemy odpowiedni rodzaj ziemi wraz z nawozem i sadzimy roślinę.

Co kilka miesięcy lub, gdy zaobserwujemy gwałtowny wzrost, odpowiednio usypujemy żwirek i dokładamy więcej ziemi, tak by roślina mogła swobodnie rozwinąć korzenie.

Jest to odpowiednie postępowania dla uprawy krzewów. Palmy sadzimy bezpośrednio do ziemi i w miarę wzrostu przesadzamy do głębszego naczynia. Donica nie może być za szeroka, gdyż palma nam się po prostu przewróci.

Bambusy z kolei wymagają szerokich donic. Sadzimy je na początku do dużej plastikowej osłonki z otworami, a następnie osłonkę umieszczamy w ozdobnej donicy – również zaopatrzonej w otwory. Chroni to przed przegniciem. Pomiędzy osłonką a donicą możemy nasypać ogrodowej kory, która zapewni stabilne i ciepłe podłoże.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *