15 Luty 2012

Jak zamocować hamak w ogrodzie?

Autor: admin. Kategorie: Meble ogrodowe; Wyposażenie ogrodowe .

Hamak to jeden z tych elementów wyposażenia ogrodu, z którym każdy ma miłe skojarzenia. Jest to niewątpliwie jedna z najprzyjemniejszych form odpoczynku. Nic tak nie odpręża jak delikatne bujanie w otoczeniu zieleni i kwiatów. Hamak jest również świetnym miejscem do zabawy i wypoczynku dzieci. Jest znacznie bardziej ciekawy i zarazem wygodny niż zwykła huśtawka. Aby jednak móc się w pełni cieszyć z jego zalet musimy zadbać o jego odpowiedni montaż. 

No dobrze, zatem kupiliśmy hamak i co dalej? Do jego montażu nie potrzebujesz bynajmniej specjalisty. Gwarantuję Ci, że bez większego problemu sam poradzisz sobie z tym zadaniem. W zależności od tego, gdzie chcesz zamontować hamak postępuj zgodnie z zamieszczonymi niżej instrukcjami…

Montaż hamaka pomiędzy drzewami

Aby móc zamontować hamak pomiędzy drzewami musisz mieć w ogrodzie odpowiednio grube i wytrzymałe drzewa. W przeciwnym razie nie będzie on stabilny i bezpieczny. Montaż hamaka pomiędzy drzewami może odbywać się na kilka sposobów. Po pierwsze możesz go przywiązać do drzewa na stałe (grubą linką – przynajmniej osiemnasto milimetrową tak, aby nie poraniła ona pnia drzewa – przez pierścienie, którymi zakończony jest hamak) . Ma to jednak swoje minusy. Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że w trakcie użytkowania hamaka węzły będą się sukcesywnie zacieśniać. W efekcie jego zdjęcie po zakończonym sezonie lub też demontaż w celu przeniesienia w inne miejsce może nie być łatwy. Dlatego też znacznie wygodniej jest montować hamak na karabinki. Polega to na przywiązaniu linki z pętami na stałe do drzewa i zamontowaniu do pierścieni hamaka karabinków o odpowiedniej nośności – min. 150 kg. Bez problemu kupisz takowe w każdym markecie budowlanym. Zamontowany w ten sposób hamak bez problemu zdejmiesz w bardzo krótkim czasie.

Montaż hamaka w sytuacji, gdy nie mamy w ogrodzie drzew

Jeśli nie mamy w ogrodzie drzew lub też mamy je ale nie nadają się one do montażu hamaka wówczas możemy zamontować go na przygotowanej wcześniej konstrukcji z rur stalowych. W tym celu musimy nabyć dwie stalowe rury o grubości 3,2 mm (obciążenie do ok. 160 kg) i długości ok. 2 metrów. Potrzebne będą nam również dwie krótsze rury (ok. 04-0,5 m) koniecznie ze stali nierdzewnej. W wyznaczonym przez nas miejscu musimy wykonać stopę betonową pod słupki. W tym celu kopiemy dwa dołki na głębokość około 50 cm. Krótsze kawałki rur wkładamy w ziemię tak, aby nie wystawały ponad nią i zalewamy betonem. Do dłuższych rur montujemy natomiast uchwyty na linki. Możemy to zrobić na dwa sposoby – przyspawać lub też przewiercić i przykręcić oraz pomalować całość. Pamiętaj, aby górny wlot słupków zabezpieczyć zaślepkami. Podobne zaślepki musisz również zabetonować krótsze rurki. Teraz wystarczy włożyć słupki w zalane rurki i zamontować hamak (linki lub karabinki) i gotowe!

Powodzenia! 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *