20 Luty 2012

Jak zbudować murowany grill?

Autor: admin. Kategorie: Wyposażenie ogrodowe .

Murowany grill jest rozwiązaniem bardzo praktycznym dla każdego ogrodu czy działki. Aby służył on przez długie lata i nie tracił na swojej atrakcyjności należy przestrzegać podstawowych zasad jego budowy.

Murowane grille coraz częściej zastępują przenośne urządzenia. Ich użytkowanie jest o wiele wygodniejsze i wszechstronne, a dodatkowo zyskujemy w naszym ogrodzie ciekawy element wyposażenia. Poprzez odpowiednią konstrukcję i dzięki wykorzystaniu określonych materiałów można znacząco zwiększyć komfort użytkowania grilla i uniknąć podstawowych niedogodności, takich jak niekontrolowane unoszenie się dymu w kierunku gości lub sąsiednich posesji.

Pierwszym istotnym wyborem związanym z murowaniem grilla jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości materiały. Ze względu na warunki klimatyczne panujące w naszej części Europy muszą być one przede wszystkim mrozoodporne, aby przetrwały wiele zim. W związku z tym zupełnie nie nadają się do budowy grilla materiały porowate i łatwo nasiąkające wodą, takie jak pustaki ceramiczne, gips czy beton komórkowy. Zalegająca w nich woda pod wpływem mrozu zwiększy swoją objętość, przez co konstrukcja rozpadnie się już po pierwszym sezonie. Idealne będą więc cegły klinkierowe, kamienie naturalne oraz bloczki betonowe czy silikatowe.

Istnieją również standardowe wytyczne dotyczące podstawowych parametrów murowanego grilla. Odległość od gruntu do płyty paleniskowej powinna wynosić ok. 60-70 cm, wysokość ścianek osłaniających palenisko otwarte – ok. 40-50 cm, a jeśli planujemy dobudowanie okapu, jego krawędź musi znajdować się ok. 60-70 cm nad płytą paleniskową. Na wspomniany okap szczególnie warto się zdecydować, gdy w pobliżu grilla znajduje się miejsce do spożywania posiłku, okna domu lub posesja sąsiadów. Ulatniający się dym może być bowiem dość uciążliwy. Współcześnie murowane grille zarówno z okapem, jak i otwarte, projektowane są w coraz ciekawszych formach i stylach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do aranżacji całego ogrodu czy działki.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *