19 Marzec 2012

Mała architektura w ogrodzie

Autor: admin. Kategorie: Projektowanie ogrodów; Wyposażenie ogrodowe .

Ogród to nie tylko trawnik, kwitnące kwiaty i drzewa owocowe, ale również miejsce, gdzie zwyczajne przedmioty mogą stać się małymi dziełami sztuki. Umiejętne wkomponowanie elementów małej ogrodowej architektury często decyduje o powodzeniu całego projektu.

Przedmioty, które zdecydujemy się umieścić w naszym ogrodzie, powinny współgrać ze stylem, w którym został wykonany projekt. Ciężki stół i krzesła w stylu retro raczej nie sprawdzą się w minimalistycznym ogrodzie w stylu skandynawskim, a barokowo fontanna może trącić kiczem, jeśli pojawi się w otoczeniu skromnych cisów.

Postarajmy się wybierać przedmioty wykonane pod nasze zamówienie i takie, które będą odporne na czynniki pogodowe i posłużą nam przez długie lata. Klasyczne drewniane meble ogrodowe czy rattanowe krzesła praktycznie nie wychodzą z mody. Są lekkie i poręczne, więc łatwo w razie niepogody przesunąć je w bezpieczne miejsce.

Jeśli czujemy, że w naszym ogrodzie brak nastroju, to warto wybrać się do pobliskiego centrum ogrodniczego lub poprzeglądać oferty w Internecie i wybrać kilka ozdób do naszego ogrodu. Dekoracje powinny być utrzymane w jednym stylu i pasować do naszej osobowości i sposobu spędzania czasu. Tajemniczy ogród możemy wyczarować z: eleganckich ceramicznych donic, stojaków na kwiaty, kwietników w stylu country, skrzyneczek, szafeczek, aniołków, amorków a nawet wiatromierzów i zegarów słonecznych.

Jeśli mamy nieco więcej miejsca w ogrodzie, to warto wygospodarować kącik dla dzieci. Plac zabaw, składający się z huśtawek, piaskownicy, zjeżdżalni czy mini-boiska, umili dzieciom czas, odciąży rodziców i sprawi, że pociechy będą chętnie spędzały czas na świeżym powietrzu.

Często pomijany element małej architektury ogrodowej to śmietnik. Ten niezbędny przedmiot również można umiejętnie wkomponować i nadać mu niepowtarzalny styl. Warto odgrodzić go eleganckim murkiem i tak zaprojektować, by szybko można go było oczyścić z narastających śmieci.

Miłośnicy domowego ogniska i grillowego kociołka mogą postawić przy swoim domostwie murowany kominek, nawiązujący do staropolskiej tradycji. Przy palącym się ogniu nawet majowe wieczory będą ciepłe, a i chmary komarów i meszek nie będą tak dokuczliwe.

Wybór jest ogromny. Nie dajmy się jednak zwariować i nauczmy się tej trudnej sztuki komponowania w spójną całość. W przeciwnym razie w naszym ogrodzie, zamiast cudnej atmosfery, zapanuje misz-masz i chaos. Nie oszczędzajmy również na jakości. W przeciwnym razie powitamy kolejną wiosnę na krzesłach z powyłamywanymi nogami lub w centrum handlowym w poszukiwaniu kolejnych ogrodowych okazji.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *