27 Kwiecień 2012

Mięta

Autor: admin. Kategorie: Rośliny; Zioła .

Mięta pochodzi Chin i Japonii. Na kontynent europejski została sprowadzona prawdopodobnie przez mnichów. Mieta była już popularna w świecie starożytnym. Jej ślady zostały odnalezione w grobowcach egipskich.

Rośnie do 30-90 centymetrów. Jej łodyga ma kształt czworokątu. Liście obficie pokrywaja całą roślinę, mają wydłużony kształt. Są ostro zakończone i maja ząbkowane brzegi. Kwitnienie przypada na okres lipcowo-wrześniowy. Producentami mięty są Anglicy, Amerykanie, Francuzi, Włosi, Grecy, Hiszpanie, Rosjanie. Rozmnażanie odbywa się za pomocą rozłogów. Najlepszą porą roku do tego jest wiosna i oczywiście czas przed zakwitnięciem. Mięta hodowana w naszym klimacie nie wydaje nasion. Z całej rośliny wykorzystywane są liście. Zbiera się je kilka razy w całym roku lub raz przed samym zakwitnięciem, kiedy roślina osiągnie wysokość 20-30 centymetrów. Kolejnym procesem jest suszenie tych liści w temperaturze do 35 stopni.

Mięta charakteryzuje się odświeżającym zapachem i chłodzącym smakiem. Jest wykorzystywana do produkcji herbatek leczniczych, do aromatyzowania syropów czy spirytusu. Stosuje się ją na szeroka skalę w przemyśle cukierniczym i kosmetycznym.

Kuchnia angielska bardzo często korzysta w swoich potrawach z mięty, na przykład jest przyrządzany z nią sos do baraniny. W kuchni amerykańskiej stosuje się miętę jako aromat do napojów pomidorowych czy do sałatek z owoców i jarzyn. Kuchnia arabska i włoska prezentowana jest na stole jako oddzielna przyprawa. Francuzi i Włosi dołączają miętę do innych ziół, tworząc w ten sposób aromatyczną mieszankę.

W kuchni wykorzystuje się liście i te suszone, i te świeże. Ważne, aby miały zielony kolor. Wykorzystywanie jej w kuchni jest bardzo szerokie. Można ją dodawać do zapiekanek, do pieczonej baraniny, do kurczaków. Bardzo często znajdziemy miętę w duszonej kapuście, zupie jarzynowej, marynatach do mięs i w potrawach z serów.

Najbardziej popularna jest herbata z mięty. Może być podawana na zimno lub na gorąco. Jest orzeźwiającym i smacznym napojem podczas upałów.  

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *