26 Kwiecień 2012

Ogród angielski

Autor: admin. Kategorie: Projektowanie ogrodów .

Styl angielski stał się popularny w XVIII wieku. Kent, Bron, Chambers są twórcami ogrodu, który dotrwał do naszych czasów.

Jego głównymi wyznacznikami są:
- skały,
- żywopłoty,
- byliny,
- dzikie krzewy.
W angielskim ogrodzie nie może zabraknąć także dużych donic i wazonów.
Kiedy zdecydujemy się zmienić naszą działkę na właśnie taki ogród, powinniśmy zaprojektować wijące się ścieżki, stawy. Ogród powinien nawiązywać do przeszłości poprzez altanę, która bardziej będzie przypominała świątynię. Można także postawić kolumnę, na której ustawimy rzeźbę.

Roślinność
Najczęściej spotykane rośliny to wysokie drzewa, długowieczne, które rosną w kępach. Znajdziemy też w nim rabaty kwiatowe, które najczęściej są dwukolorowe. Przeważa albo róż, albo biel. Pnącza też mają swój udział w ogrodzie angielskim. Bluszcz, powojnik czy pnące róże mogą oplatać pergole, altanki czy rzeźby. Wszystkie te rośliny muszą pięknie się prezentować na idealnym trawniku.

Trochę historii
Anglicy są narodem, który pasjonuje się ogrodnictwem od wielu pokoleń. Pierwsze książki, czasopisma o ogrodach pojawiły się za czasów królowej Wiktorii. Sukcesem było to, że informacje te trafiły do dużo szerszej grupy. Taka popularność miała wpływ na sprowadzenie niezwykłych okazów z każdego zakątka świata. Ciekawostką jest to, że na przedmieściach Londynu rosną do dnia dzisiejszego cedry himalajskie, które zostały posadzone za czasów królowej Wiktorii. Edward VII, syn królowej Wiktorii doprowadził do wielkiego sukcesu ogrodów angielskich.

Ogrodnictwo zostało spopularyzowane i stało się narodowym hobby Anglików. Podczas jego rządów powstał ruch Arts&Craft, którego głównym założeniem był powrót do natury. Sadzenie roślin było swobodne. Wybierano takie gatunki, które rosły w okolicy.
Zastosowanie małej architektury ogrodowej był raczej skromne. Tworzono murki oporowe, schodki, które ginęły wśród zieleni, rabaty otoczone były obrzeżami. Ogród ten bardziej przypominał styl wiejski. Materiałem, który najczęściej wykorzystywano, było drewno.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *