23 Maj 2012

Ogród na dachu

Autor: admin. Kategorie: Projektowanie ogrodów .

W naszym kraju najczęściej wybieranym materiałem na dach jest najczęściej blachodachówka lub dachówka ceramiczna, czasami jest to gont. Dachy porośnięte roślinami nie należą do rozwiązań, które są chętnie wykorzystywane przez inwestorów. Dlaczego? Jest to najczęściej spowodowane stereotypami, które krążą. Polacy bardzo ciężko przekonują się do nowości, dlatego zielone dachy są uważane za ekstrawagancję i zbędny luksus. Z drugiej strony inwestorzy obawiają się, że roślinność i związana z nią wilgoć mogą zniszczyć dach, który nie należy do tanich inwestycji.

Ogród na dachu może przynieść też korzyści pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonany. Ozdobi nam budynek oraz przyniesie korzyści.

Zielony dachy nie są wynalazkiem współczesnej cywilizacji. Powstawały już VI wieku p.n.e. w krajach położnych nad Morzem Śródziemnym i w Babilonii. Skandynawia wykorzystywał zielone dachy jako ocieplenie budynku przed niską temperaturą. Pełniły także funkcje przeciwpożarowe, zwłaszcza w XIX wieku. Były zakładane w Niemczech i na Śląsku.

Dzisiaj zielone dachy są zakładane ze względu na ekologię i ekonomię. Zwłaszcza w miastach ich rola jest duża. Zakładane na dachach domów staja się terenami zielonymi, które biorą udział w pochłanianiu dwutlenku węgla i wydzielaniu tlenu. Oprócz tego zatrzymują kurz. Mogą magazynować wodę opadową, której mniej trafi do sieci kanalizacyjnej. Pochłaniają hałas i spełniają funkcje rekreacyjne, ale nie tylko. Posiadają także właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu latem chronią przed przegrzaniem a zimą przed utrata ciepła. Gdyby przeliczyć oszczędności grzewcze, to wypadają one na korzyść dachów zielonych.

Skonstruowanie dachu uzależnione jest od rodzaju użytkowania oraz od założonych obciążeń. Może zostać wykonany dach, który będzie spełniał funkcje rekreacyjne. Takie rozwiązanie jest kosztowne i może zostać wykonane na dachu, które będzie w stanie unieść duże obciążenia. I drugie rozwiązanie, które jest znacznie mniej kosztowne i nie wymaga mocnej konstrukcji dachu. Jest też dużo łatwiejsze do wykonania.  

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *