6 Lipiec 2012

Sprzymierzeńcy ogrodników

Autor: admin. Kategorie: Owady; Prace w ogrodzie; Zwierzęta w ogrodzie .

Jako, iż ogrodnicy wiedzą, że jest wiele pożytecznych zwierząt, które są ich sprzymierzeńcami, więc starają się je zwabić w bardzo różny sposób. Jednym z nich jest posiadanie oczka wodnego lub małego stawu, ponieważ należy pamiętać, że zwierzęta muszą mieć dostęp do wody, żeby chciały się osiedlić.

Jednym z takich pożytecznych zwierzątek są jeże, które żywią się ślimakami, owadami, a także drobnymi gryzoniami. Owady spożywają w różnej postaci larwy, poczwarki, a także formy dojrzałe. Jak doskonale wiemy owady w takiej postaci potrafią na przykład zniszczyć plantacje kapusty, żerując na jej liściach.

Kolejny sprzymierzeniec ogrodnika to ropucha, która jest bardzo żarłoczna, więc potrafi zjadać ślimaki i ich larwy, żywi się również młodymi gryzoniami, wężami, jaszczurkami i pisklętami ptaków, ratując często w ten sposób nasze uprawy.

Żaby zielone, które większą część życia spędzają na lądzie, tylko rozmnażają się w wodzie. Są pożyteczne, ponieważ odżywiają się głównie owadami latającymi, nie pogardzą też pajęczakami, mrówkami, chrząszczami, dżdżownicami i drobnymi zwierzętami wodnymi. Dorosłe osobniki zjadają ślimaki i turkucie podjadki, które zagrażają uprawom ogrodniczym.

Ptaki żywią się owadami, ślimakami a także nasionami, a ich obecność w ogrodzie powoduje zmniejszenie populacji szkodników. Do takich ptaków możemy zaliczyć: wróble, sikory, mazurki, pleszki itd., zatem warto dokarmiać je jesienią zimą, a wiosną powiesić im skrzynki lęgowe.

Nietoperze są bardzo pożyteczne, chwytają w locie owady latające, a niektóre ściągają z liści drzew i krzewów gąsienice. Ogrodnicy szczególnie w USA docenili ich ważność i stwarzają im takie warunki, aby ich było jak najwięcej, bo wiedzą, że dzięki nim nie będą musieli stosować środków chemicznych lub znacznie ograniczą ich stosowanie, co się wiąże z oszczędnością pieniędzy i produkcją zdrowej żywności, tak dziś poszukiwanej na świecie.

Pszczoła, to pożyteczny owad, który należy do owadów zapylających. Dzięki tym drobnym stworzeniom może u nas owocować około 80-90 % roślin. Za królową w tej dziedzinie uważa się pszczołę miodną. Drugie miejsce zajmuje murarka ogrodowa, która należy do dzikich gatunków pszczół. Kolejna grupa, to trzmiele, które dzięki swoim długim języczkom mogą zapylać te rośliny, z którymi pszczoła nie dałaby sobie rady. Motyle, chrząszcze, muchówki, to jeszcze inni zapylacze wielu roślin. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bez nich nie byłoby smacznych jabłuszek, czereśni czy brzoskwiń.

Biedronka, to istna maszyna do pożerania mszyc, żywią się nimi zarówno w postaci dorosłej jak i larwarnej. Tego typu sprzymierzeńcami są też chrząszcze, pluskwiaki drapieżne, larwy bzygowatych, ponadto chrząszcze biegacze odżywiają się także ślimakami.

Jak widać, bez wielu zwierzątek, nie byłoby harmonii we współczesnym świecie.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *