5 Wrzesień 2012

Meble w przestrzeni

Autor: admin. Kategorie: Meble ogrodowe; Projektowanie ogrodów .

Często nie zdajemy sobie sprawy jak istotną rolę pełnią w przestrzeni meble. Zarówno te użytkowe jak i artystyczne spotykamy nie tylko w przestrzeni publicznej. Obecne są również w przestrzeni komercyjnej i prywatnej. Czasem jest ich zbyt dużo, a czasem z kolei za mało. Największą uwagą cieszą się oczywiście te w naszym własnym otoczeniu, ponieważ na ich wybór mamy wpływ.

Fakt, że meble są niezwykle istotne (w każdej przestrzeni) uświadamiamy sobie dopiero wówczas gdy zaczynamy z nich korzystać lub musimy to zrobić, kiedy jesteśmy np. zmęczeni długim spacerem (po mieście) czy długim i męczącym dniem (kiedy chcemy odpocząć w ogrodzie). Zazwyczaj wtedy zwracamy na nie uwagę. Wszystko to jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Zawsze powinno być tak, że kiedy z nich korzystamy nie odczuwamy dyskomfortu, bo przecież są po to by wspomagać nasz odpoczynek i relaks. Gorzej natomiast gdy design bierze górę nad użytecznością, gdy sztuka bierze górę nad ergonomią, a tak również się zdarza.

Dla mnie, jako architekta krajobrazu, który zawodowo zajmuje się przestrzenią ważna jest zarówno funkcja mebli jak i ich jakość – zwłaszcza pod kątem wygody dla tych, dla których zostały stworzone. Jeśli architektura mebla dobrze prezentuje się w przestrzeni, „wtapia” się w otoczenie i służy ludziom to znaczy, że spełnia wszystkie kryteria by go w danej przestrzeni umieścić. Oczywiście wybór mebli zawsze zależy od przeznaczenia przestrzeni, jej potencjalnego obciążenia i od charakteru w jakim jest urządzona. Wszystkie te czynniki mają wpływ na rodzaj stosowanych wzorów i materiałów.

Począwszy od mebli drewnianych, przez te z tworzyw sztucznych, przez metalowe i metalowo drewniane, na betonowych i kamiennych skończywszy wszystkie nadają się zarówno do przestrzeni publicznej jak i komercyjnej. Do naszych prywatnych ogrodów wybieramy zazwyczaj meble z dwóch pierwszych przykładów. Dotyczy to zarówno siedzisk (ławek, foteli, kanap leżaków) jak i stołów, parasoli oraz urządzeń zabawowych, które także „meblują” przestrzeń. Mniejsza, bardziej intymna i zdecydowanie mniej obciążana przestrzeń z jednej strony nie wymaga stosowania mebli super odpornych na warunki atmosferyczne czy dewastację, z drugiej strony skłania nas do otaczania się przedmiotami delikatniejszymi, o ciekawszym wyglądzie i bardziej wygodnymi. Zawsze jednak dobieramy je tak, by pasowały do charakteru całego otoczenia lub pozytywnie z nim kontrastowały. Meble ogrodowe nie muszą „znikać” na tle roślin czy altan. Czasem są istotnym, zwracającym uwagę punktem wyposażenia. Można nawet pokusić się o efekt kontrastu. Świadomie użyłem słowa „pozytywny”, ponieważ jeśli chcemy osiągnąć ów efekt kontrastu mebli z otoczeniem musimy mocno zastanowić się nad ich doborem. Pozytywny kontrast można osiągnąć formą mebli (wzorem), ich kolorem czy choćby ustawieniem. Negatywny zaś przeskalowaniem wielkości lub ilości albo tworzywem, z jakiego są wykonane. Trudno wyobrazić sobie meble betonowe czy betonowo metalowe o bardzo prostej, surowej formie w ogrodzie wiejskim, czy w ogrodzie romantycznym albo dla odmiany meble stylizowane, mocno ozdabiane w ogrodzie minimalistycznym. Charakter przestrzeni i jej wyposażenia musi być spójny, natomiast w zależności od barw jakie są jego udziałem, kolor mebli może z nimi współgrać lub wyróżniać się na ich tle. Ważny jest więc każdy szczegół w procesie doboru.

Jednym z podstawowych mebli, na jakie trafiamy w przestrzeni publicznej i komercyjnej są ławki. Zdecydowanie najczęściej spotykane, głównie ze względu na fakt, że służą spoczynkowi. W stosunku do ubiegłych dekad, zwłaszcza w przestrzeni publicznej kwestia doboru rodzaju i wzorów znacznie się poprawiła, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Mimo świadomości jak ważne są to elementy często spotyka się ich za mało, rozmieszczonych w niewłaściwych miejscach (np. w słońcu, zamiast w cieniu) czy zniszczonych. Ogromna konkurencja producentów i produktów oferowanych obecnie sprawia, że naprawdę mamy ogromny wybór i głównie od zasobności samorządowych portfeli i samych projektantów zależy jakie meble pojawiają się w miejskich parkach, zieleńcach czy skwerach. W miejscach reprezentacyjnych powinny znajdować się meble odważne w swoim wyglądzie (metalowe, betonowe lub mieszane, nawet z elementami drewnianymi) ale jednocześnie pasujące do danego miejsca. W parkach i zieleńcach (zwłaszcza tych monitorowanych przez służby miejskie czy gminne) powinny to być wzory stonowane i raczej tradycyjne (metalowe, metalowo drewniane), w okolicach dużych placów meble proste (nowoczesne pod względem design lub stylizowane – zależnie od dominującego stylu) zaś w centrach miast czy miasteczek meble nawiązujące do historii (metalowe, metalowo drewniane, również stylizowane). Generalnie rzecz ujmując wszystkie elementy wyposażenia danych rodzajów przestrzeni powinny być ze sobą powiązane stylowo, materiałowo i kolorystycznie. Sprzyja to harmonii całej przestrzeni, a to z kolei przenosi się (często nieświadomie) na nasze samopoczucie. Wyobraźmy sobie jak czulibyśmy się w pomieszczeniu, w którym każda ze ścian ma inny kolor? A jak czulibyśmy się gdyby ściany różniły się np. tylko odcieniami? Przyjmijmy jednocześnie, że spędzimy w tym pomieszczeniu kilka godzin. Prawda, że jest ogromna różnica?

Mimo szczerych chęci nie sposób tu wyjaśnić wszystkich niuansów doboru mebli. Jest to proces bardzo zindywidualizowany i zawsze zależny od wielu czynników (m. in. wymienionych powyżej). Bez względu jednak na wszystkie detale ważne podczas projektowania, zwracajmy uwagę na ławki, stoły, kosze, lampy, słupki i wszystkie elementy zaliczające się do tzw. małej architektury obecne w przestrzeni, w której akurat przebywamy. Starajmy się odpowiedzieć sobie na pytanie czy dane meble i elementy wyposażenia pasują do charakteru otoczenia oraz czy są właściwie rozmieszczobe. Czy są integralnymi elementami przestrzeni czy też mówiąc wprost psują harmonię i przestrzenny ład?

Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu, a odkryjemy nowe dla nas doświadczenie i uwrażliwimy się na dokonywane przez nas wybory.

Udanych wyborów!

Jarosław Małecki
architekt krajobrazu
ARLAN Architekci Krajobrazu
tel. 510 200 110
email: arlan@arlan.pl
www.arlan.pl
www.arlan.pl/blog

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *