24 Wrzesień 2012

Najlepsze środki ochrony roślin

Autor: admin. Kategorie: Prace w ogrodzie .

Środki ochrony roślin, to substancje lub ich mieszaniny oraz żywe organizmy, które służą do ochrony roślin. Ochrona ta może polegać na niszczenie niepożądanych roślin, regulowaniu wzrostu i rozwoju oraz do poprawy właściwości roślin. Ogólna nazwa takich środków, to herbicydy lub pestycydy. Nowoczesne środki powinny charakteryzować się po pierwsze selektywnością, szybkim działaniem, niską toksycznością oraz możliwością łączenia ich z innymi. Polska w porównaniu z innymi krajami jest krajem o niewielkim zużyciu takich środków.

Jednak śmiało możemy stwierdzić, że po trochu wszyscy używamy środków ochrony roślin po to, aby zniszczyć choroby i szkodniki, żeby efekt naszej pracy był jak najlepszy. Stosując je pamiętajmy jednak o tym, żeby chronić nasze zdrowie i środowisko, które nas otacza. Dlatego najlepiej stosować te naturalne sposoby ochrony roślin, a szczególnie w małych ogrodach, skąd chcemy jeść nieskażone owoce i warzywa.

Jeśli nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie preparatów naturalnych, to kupujmy gotowe biopreparaty. Zaletą ich jest wysoka selektywność, prawidłowo stosowane nie są szkodliwe dla ludzi i środowiska oraz organizmów żyjących w ogrodach. Poza tym nie są szkodliwe dla samych roślin. Nie niszczą owadów pożytecznych i pszczół. Nie mają okresu karencji. Czynniki chorobotwórcze nie mogą się na nie uodparniać. Niestety mają i wady, bo na przykład działają wolniej. Jeśli choroba rozwinęła się na tyle, że sam biopreparat nie pomoże, to stosujmy go naprzemiennie ze środkiem chemicznym, co i tak złagodzi skutki uboczne jego działania.

Do takich środków możemy zaliczyć np. preparaty z nasion i miąższu grejpfruta, który wzmacnia system odpornościowy roślin i pozwala zwalczać wiele chorób grzybowych i bakteryjnych takich jak mączniaki czy szara pleśń. Kolejny, to preparat oparty na bazie czosnku zwalczający mączniaka ogórka, szarą pleśń na sałacie, różne gatunki mszyc, jeszcze inny, to środek z pancerzy skorupiaków morskich zapobiegający chorobom grzybowym, bakteryjnym i wirusowym.

Jeśli zależy nam na zdrowiu naszym i naszych bliskich, to zastanówmy się nad takim rozwiązaniem.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *