19 Październik 2012

Ogród leśny

Autor: admin. Kategorie: Projektowanie ogrodów .

Założenie ogrodu leśnego wymaga posadzenia roślin cieniolubnych. Taki ogród nie będzie otrzymywał zbyt dużo promieni słonecznych. Mogą się zdarzyć miejsca, w których będzie słońce, jednak takich punktów może być niewiele. Warto przemyśleć sadzenie roślin światłolubnych zwłaszcza w lesie, który jeszcze rośnie. Korony drzew są jeszcze małe i mogą przepuszczać dużo więcej światła niż w kolejnych latach. W miejscach, w których jeszcze do niedawna świeciło słońce, może go nie być, bo liście przesłonią wszystko i rośliny światłolubne po prostu wyginą. 

Ogród leśny nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Jest łatwy do utrzymania. Trzeba jedynie pamiętać o usuwaniu samosiejek i odrośniętych korzeni.

Do ogrodu leśnego najlepiej jest wybrać rośliny, które rosną w lesie. Możemy posadzić takie gatunki, które pomogą nam stworzyć runo leśne. Może nie będzie idealne jak w naturze, ale będzie je przypominało. Wybierając rośliny, które występują w normalnych warunkach w lesie, mamy też pewność, że będą nam dobrze rosły.
W naszym ogrodzie leśnym możemy posadzić leszczynę, kalinę, wierzbę, jarzębinę i czarny bez. W miejscach szczególnie zacienionych, czyli pod drzewami sprawdzą się bardzo dobrze klony palmowe, ostrokrzewy, bergenie, ostrokrzewy, konwalie, naparstnice, lilie i paprocie.

Czasami w leśnym zakątku można poobserwować słońce, kiedy gości w naszym ogrodzie. Może się bowiem zdarzyć tak, że jedno miejsce, będzie nasłonecznione przez większość dnia. Wtedy warto w tym punkcie posadzić rośliny ciepłolubne. Idealne będą byliny.

Jeśli nasz las jest liściasty, nie warto zakładać trawnika. Zamiast niego można posadzić rośliny, które lubią cień i są okrywowe. Na rynku znajduje się wiele gatunków takich roślin, więc jest w czym wybierać.
Jeśli nasz las jest iglasty, możemy się pokusić o posianie trawy, jednak musimy pamiętać, że to nie będzie taki trawnik, który najczęściej widzimy na okładkach magazynów. Na naszym trawniku z pewnością pojawi się mech. Taki trawnik nie wymaga pracochłonnych czynności. Trawę kosi się raz na jakiś czas. Jest to podyktowane tym, że ogród ma wyglądać na naturalny, więc i zbyt częste strzyżenie trawnika jest niewskazane.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *