17 Sierpień 2012

Rośliny doniczkowe na jesień i zimę

Autor: admin. Kategorie: Rośliny .

Są takie rośliny, które mogą zdobić nasze tarasy na wiosnę , w lecie, ale trzeba je potrafić przechować późną jesienią i zimą. Do takich roślin należą między innymi : pelargonie, begonie czy dalie. Także iglaste gatunki krzewów i drzew będą najlepszą ozdobą balkonu czy tarasu przez cały rok. Do takiej uprawy nadają się odmiany karłowate, takie jak: karłowate odmiany sosen, świerków, jodeł, jałowców, cyprysów czy tuj.

Na balkonie możemy uprawiać także pnącza, do których zaliczamy: dynię ozdobną, fasolę wielokwiatową, groszek pachnący, nasturcję ogrodową, ogórecznik, wilec.

Późna jesień i zima, to dla roślin bardzo trudny okres. Na dworze panuje zbyt niska temperatura, żeby je tam pozostawić, a w domu nie lepiej, bo przesuszone powietrze nie sprzyja ich właściwemu rozwojowi. W tym okresie powinniśmy więc szczególnie dbać o rośliny doniczkowe zarówno te, które są na stałe w domu, jak i te, które przynieśliśmy do domu na zimę.

Po pierwsze należy regularnie je odkurzać, bo kurz zatyka pory w liściach i utrudnia dostęp światła, co może powodować więdnięcie liści. Co jakiś czas myjemy , żeby odświeżyć rośliny, nie zapominamy też o umyciu podstawki , na której osadza się kamień i może rozwijać się grzyb. Podczas mycia doniczkę należy trzymać ukosem, aby nie wypłukać ziemi.

Na temat nabłyszczania roślin doniczkowych też są podzielone głosy, ponieważ zatykają pory liści. Najlepiej skorzystać ze środków naturalnych, do których zaliczamy na przykład piwo /przecieramy nim rzadko/.

W okresie jesienno-zimowym rośliny doniczkowe mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę, więc ograniczamy ich podlewanie. Robimy to wtedy, gdy ziemia jest porządnie sucha. Niektóre wolą podlewanie z góry a inne od dołu np. cyklamen, fiołki. Stawiajmy na grzejnikach ceramiczne nawilżacze, które nawilżają przesuszone powietrze. Jeśli roślina sprawia wrażenie przesuszonej, to wstawmy ją z doniczką do pojemnika napełnionego wodą, a następnie wyjmijmy ją i odczekajmy aż spłynie nadmiar wody .

Tak więc spryskuj liście i łodygi roślin doniczkowych, a także co jakiś czas porusz ziemię, aby się nie zasklepiała.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *