6 Lipiec 2012
Sprzymierzeńcy ogrodników
Autor: admin. Kategorie: Owady; Prace w ogrodzie; Zwierzęta w ogrodzie .
Jako, iż ogrodnicy wiedzą, że jest wiele pożytecznych zwierząt, które są ich sprzymierzeńcami, więc starają się je zwabić w bardzo różny sposób. Jednym z nich jest posiadanie oczka wodnego lub małego stawu, ponieważ należy pamiętać, że zwierzęta muszą mieć dostęp do wody, żeby chciały się osiedlić.
Jednym z takich pożytecznych zwierzątek są jeże, które żywią się ślimakami, owadami, a także drobnymi gryzoniami. Owady spożywają w różnej postaci larwy, poczwarki, a także formy dojrzałe. Jak doskonale wiemy owady w takiej postaci potrafią na przykład zniszczyć plantacje kapusty, żerując na jej liściach.
Kolejny sprzymierzeniec ogrodnika to ropucha, która jest bardzo żarłoczna, więc potrafi zjadać ślimaki i ich larwy, żywi się również młodymi gryzoniami, wężami, jaszczurkami i pisklętami ptaków, ratując często w ten sposób nasze uprawy.
Żaby zielone, które większą część życia spędzają na lądzie, tylko rozmnażają się w wodzie. Są pożyteczne, ponieważ odżywiają się głównie owadami latającymi, nie pogardzą też pajęczakami, mrówkami, chrząszczami, dżdżownicami i drobnymi zwierzętami wodnymi. Dorosłe osobniki zjadają ślimaki i turkucie podjadki, które zagrażają uprawom ogrodniczym.
Ptaki żywią się owadami, ślimakami a także nasionami, a ich obecność w ogrodzie powoduje zmniejszenie populacji szkodników. Do takich ptaków możemy zaliczyć: wróble, sikory, mazurki, pleszki itd., zatem warto dokarmiać je jesienią zimą, a wiosną powiesić im skrzynki lęgowe.
Nietoperze są bardzo pożyteczne, chwytają w locie owady latające, a niektóre ściągają z liści drzew i krzewów gąsienice. Ogrodnicy szczególnie w USA docenili ich ważność i stwarzają im takie warunki, aby ich było jak najwięcej, bo wiedzą, że dzięki nim nie będą musieli stosować środków chemicznych lub znacznie ograniczą ich stosowanie, co się wiąże z oszczędnością pieniędzy i produkcją zdrowej żywności, tak dziś poszukiwanej na świecie.
Pszczoła, to pożyteczny owad, który należy do owadów zapylających. Dzięki tym drobnym stworzeniom może u nas owocować około 80-90 % roślin. Za królową w tej dziedzinie uważa się pszczołę miodną. Drugie miejsce zajmuje murarka ogrodowa, która należy do dzikich gatunków pszczół. Kolejna grupa, to trzmiele, które dzięki swoim długim języczkom mogą zapylać te rośliny, z którymi pszczoła nie dałaby sobie rady. Motyle, chrząszcze, muchówki, to jeszcze inni zapylacze wielu roślin. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bez nich nie byłoby smacznych jabłuszek, czereśni czy brzoskwiń.
Biedronka, to istna maszyna do pożerania mszyc, żywią się nimi zarówno w postaci dorosłej jak i larwarnej. Tego typu sprzymierzeńcami są też chrząszcze, pluskwiaki drapieżne, larwy bzygowatych, ponadto chrząszcze biegacze odżywiają się także ślimakami.
Jak widać, bez wielu zwierzątek, nie byłoby harmonii we współczesnym świecie.