18 Lipiec 2012

Uprawa ziół w domu

Autor: admin. Kategorie: Zioła .

Na balkonach i oknach idealnie będą pasować zioła, zwłaszcza wtedy, gdy przyprawy te znajdują zastosowanie w naszej kuchni. W sklepach możemy zakupić zioła suszone, jednak nie sa w stanie dorównać przyprawom świeżym ze względu na ich aromat. A po drugie mogą stać ozdoba naszego ogródka. Uprawa ziół może sprawić dużo radości, więc chętni powinni się w tego typu zadaniu sprawdzić.  

Nasiona czy sadzonki?

Kiedy decyzja o założeniu ziołowego ogródka zapadła, trzeba podjąć kolejną. Nasze roślinki wyhodujemy z nasion czy sadzonek? Ta druga opcja jest znacznie droższa, ale dużo łatwiejsza. Otrzymujemy gotowe sadzonki, o które wystarczy tylko dbać. Jeśli mamy mały budżet, to za dużo przypraw nie kupimy. Problemem też jest mały wybór w sklepach ogrodniczych. Dużo korzystniejszym finansowo jest hodowla ziół z nasion. Na pewno taki sposób jest bardziej pracochłonny. Musimy dbać o nasiona, pamiętać o podlewaniu, aby pojawiły się pierwsze sadzonki. Zakup nasion powinien być podyktowany wykorzystywaniem określonych roślinek do różnych potraw w naszej kuchni. Nie ma sensu sadzić melisy, jeśli jej nie stosujemy.

Wysiew nasion

Nasiona wysiewamy wiosną, a rozsadę przenosimy do wybranych miejsc wczesnym latem. Te docelowe miejsca powinny być słoneczne, ale osłonięte od podmuchów wiatru, który mógłby połamać delikatne łodyżki ziół. W zależności od systemu korzeniowego ziół, wybieramy wysokość donic. Płytki system korzeniowy posiada majeranek, cząber i tymianek. Doniczka dla tych roślin nie musi być głęboka. Dla bazylii, melisy, rozmarynu i estragonu głębokość pojemników powinna być większa. Nie można zapomnieć o otworach w donicach, aby nadmiar wody mógł odpłynąć. Unikniemy w ten sposób gnicia korzeni. Zioła muszą być systematycznie podlewane. Nie można dopuścić do przeschnięcia ich bryły korzeniowej. Latem należy je podlewać codziennie lub nawet dwa razy.

Zioła są najczęściej roślinami jednorocznymi, chociaż zdarzają się też byliny, które można zadołować w ogrodzie i przykryć ściółką lub schować do pomieszczenia mającego zimą temperaturę +10°C. Podlewamy sporadycznie, ale tak by bryła korzeniowa nie wyschła.  

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

* Skopiuj to hasło *

* Wklej hasło tutaj *